برج کبوترخانه میبد


برج کبوتر خانه میبد در جنوب شرقی باروی قدیم شهر میبد (محل کنونی فرمانداری میبد) واقع شده است. برج کبوتر خانه میبد از بناهای تاریخی دوره قاجاریه است که در تاریخ ۱۳۶۴/۰۹/۱۰ به شماره ۱۶۹۱ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

برج-کبوترخانه-ادیت-شده

کبوترخانه ها یا کفترخانه ها، که بدانها کبوترخان نیز اطلاق می شده برای گردآوری کود کبوترها و دیگر پرندگان، جهت مصارف کشاورزی ساخته می شده است. کود کبوتر در گذشته استفاده های بسیاری در صنعت دباغی در چرم سازی و ساخت باروت داشته است.

از دیرباز، برای استفاده از گوشت و کود کبوتران، ساختن کبوترخانه معمول بوده است. برج کبوتر خانه ها بیشتر در استان اصفهان و یزد بوده است که دراستان یزد نیز یکی از زیباترین کبوترخانه ها در شهرستان میبد قرار دارد.

برج-کبوترخانه--شرکت-تعاونی-دهیاری-ها

این برج به صورت استوانه ای ساخته شده و دارای تزیینات قطار بندی آجری و گچی است که مانع تردد مارها به داخل برج می شود، ولی در برجهای مکعبی و چند قلو ترفندهای دیگری مانند ایجاد قوس به داخل انجام شده است. زمانی که کبوتران احساس خطر می کنند به طور ناگهانی به پرواز در می آیند که این امر موجب ایجاد ارتعاشی داخل برج می شود و برای رفع این مشکل،علاوه بر ساختن یک طبقه در میانه برج، طاقهایی بین استوانه خارجی و داخلی ایجاد کرده اند تا طول برج کاهش یافته تا ضمن استحکام سازه از ارتعاشات نیز جلوگیری کنند.

برج-کبوترخانه-میبد--شرکت-تعاونی-دهیاری-ها

نوارهای گچی اطراف دیوار، تله مارگیر، گنبد کنگره ای و طاق بندی با گچ بری های خاص از دیگر ویژگی های برج کبوتر خانه میبد است. این برج دارای پوشش گنبدی شش ضلعی است که اطراف آن دارای تزئیناتی از گچ است. در بام برج نیز ۴ ستون کوچک با ارتفاع یک و نیم متر و شبیه به میل راهنما وجود دارد.


شرکت تعاونی دهیاری های میبد ضمن انعقاد تفاهم نامه با فرمانداری مدیریت برج کبوترخانه جهت استفاده برنامه های فرهنگی- گردشگری، درآمدزایی و تلاش در فرآیند ارتقاء صنعت گردشگری و جذب گردشگر و همچنین حفظ و احیای بافت و عناصر واجد ارزش تاریخی، فرهنگی و احیاء و حمایت از هنرهای سنتی و صنایع دستی بر عـهده داشته و در حال مرمت و بهسازی آن می باشد. این پروژه با همکاری اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان میبد انجام می شود.