آسیاب آبی روستای مزرعه بیده

آسیاب آبی روستای مزرعه بیده


آسیاب آبی بیده میبد از بناهای ارزشمند و تاریخی شهرستان میبد است که به جای مانده از دوران صفوی است که در امتداد جاده ابریشم میبد و در نزدیکی امـامزاده پیرچراغ واقع است. این آسیاب در محوطه‌ای به مساحت ۱۷۰۰ متر مربع واقع شده و دیوارهای حصار آن از نوع چینه‌‌ای و مخلوطی از شن و گل است در بالای ورودی این آسیاب تزئینات آجری به شکل خفته و راسته اجرا شده است. راهروی ورودی آسیاب که از سر در ورودی شروع می‌شود و به تنوره ختم می‌شود مسیری به طور تقریبی ۴۰ متر است که کف آن رسی است. در انتهای راهروی این آسیاب یک فضای هشت ضلعی وجود دارد که در اطراف آن رواق‌ها و صفه‌هایی جهت استراحت ساخته شده است. عمق تنوره مخروطی شکل این آسیاب ۱۰ متر است.

ویژگی های آسیاب آبی بیده:

یکی از ویژگی های این اثر تاریخی، قدمت آن می باشد که به دوران صفوی باز می گردد. از دیگر ویژگی های این آسیاب می توان به تزئینات آجری سردرورودی آن اشاره کرد که به شکل خفته راسته اجرا شده است. نوع پوشش تاق های اجرا شده در فضاهای بنای این اثر، تاق ضربی می باشد.

فضاها و عناصر معماری در این اثر که شامل انبار گندم و محل دپوی آرد های آسیاب شده و دیگر فضاها مانند محل نگهداری احشام در این اثر وجود دارد.

از دیگر ویژگی های این آسیاب موقعیت قرار گیری آن می باشد که در یکی از محلات تاریخی شهرستان میبد واقع شده است. از دیگر ویژگی های این اثر می توان به کاربری آن اشاره کرد که یکی از محاسن حفظ و احیاء آن ، پتانسیل جذب گردشگری آن می باشد.

این پروژه با اعتبار طرح مشارکتی اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، دهیاری روستای بیده و با پیمانکاری شرکت تعاونی دهیاری های شهرستان میبد در حال مرمت می باشد و همچنین ضمن انعقاد تفاهم نامه، سرمایه گذاری و مدیریت این مجموعه به شرکت تعاونی دهیاری های واگذار گردیده است که در ادامه، مرمت آن توسط شرکت تعاونی دهیاری های شهرستان هزینه می شود.