هتل رستوران سنتی گلشن

مرمت خانه گلشن و تغییر کاربری آن به هتل رستوران سنتی گلشن


 مشخصات بنا:

مالک این بنا مرحوم علی گلشن بوده است که بعد از فوت ایشان خانه به همسر و بعد از همسرشان خانه به ورثه به ارث می رسد. این بنا متعلق به دوره قاجاریه- صفویه در تاریخ ۲/ ۱۱/ ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۱۰۸۷۷ به ثبت فهرست آثار ملی رسید.

هتل-رستوران-سنتی-گلشن-میبد

در سال ۱۳۸۱ فرمانداری شهرستان میبد این خانه را به همراه چند دهانه مغازه در ضلع جنوبی خانه از وارث آقای گلشن خریداری نموده و عملیات مرمت و احیاء خانه برای تغییر کاربری به واحد اقامتی در دست اجرا می باشد. خانه گلشن دارای دو قسمت اندرونی و بیرونی می باشد که هر کدام دارای ورودی مجزا سمت شرق بنا می باشند. از ورودی بخش اندرونی وارد هشتی و سپس راهرویی می شویم که به حیاط اندرونی منتهی می شود. در مسیر راهروی ارتباطی فضاهای سرویس بهداشتی، انبار و پله بام قرار گرفته اند. حیاط اندرونی یک حیاط چهار طرف است که دارای دو ایوان و دو بادگیر در جبهه های شمالی و جنوبی می باشد.

هتل-رستوران-سنتی-گلشن-شرکت-تعاونی-دهیاری-های-میبد

در جبهه شمالی، ایوان و دو راهروی ارتباطی در دو طرف آن و اتاق دو دری در غرب ایوان قرار گرفته اند. اتاق بادگیر در شمالی ترین قسمت ایوان واقع شده، این بادگیر از طریق یک پنجره چوبی که در کف اتاق بادگیر است با زیرزمین در ارتباط می باشد. ورودی زیر زمین در کف حیاط جلوی ایوان قرار گرفته است. از راهروی شرقی ایوان شمالی راهی برای ارتباطی به خانه بیرونی موجود می باشد. در جبهه جنوبی ایوان و بادگیر در وسط و دو راهرو در مجاور ایوان قرار دارد. پشت جبهه جنوبی راسته بازار قرار گرفته ا ست. درا ین قسمت چند دهانه مغازه که متعلق به این خانه می باشد وجود دارد. اولین مغازه در سمت شرق (نبش کوچه) جهت نمازخانه بازار مورد استفاده قرار می گرفته است. در ضلع غربی، مطبخ، دو اتاق دو دری ، یک راهرویی که ارتباط خانه با مغازه (گوشه جنوب غربی) را میسر می سازد قرار گرفته است. خانه بیرونی به صورت سه طرف ساخت (شمالی، جنوبی و شرقی) است. در داخل حیاط حوض مستطیل شکل با گوشه های پخ در وسط، شاه نشین در ضلع شمالی حیاط، زیر زمین در زیر شاه نشین قرار گرفته است. در سمت شرق حیاط یک اتاق سه دری در وسط و ورودی خانه در جنوب این اتاق و همچنین اتاقی در شمال این جبهه قرار گرفته است. در قسمت جنوب حیاط اتاق بادگیر واقع شده که این اتاق با انباری که در شمال هشتی واقع شده در ارتباط است.
تأمین آب این خانه از قنات ده آباد بوده که حدوداً ۵ متر پایین تر از سطح زمین قرار گرفته است. راه دسترسی به آب از گوشه شرقی ایوان جنوبی حیاط اندرونی میسر می باشد.


 هتل رستوران سنتی گلشن با قدمت صفویه- قاجاریه در محله مهرجرد میبد به مساحت ۸۸۰ متر مربع واقع شده است. هتل رستوران سنتی گلشن مجهز به ۷ سوییت، VIP ، رستوران، کافی شاپ می باشد. ضمن انعقاد تفاهم نامه با فرمانداری مدیریت و بهره برداری از این مجموعه با کاربری هتل رستوران سنتی به شرکت تعاونی دهیاری ها واگذار گردیده است. هدف از مرمت این مجموعه جذب گردشگران داخلی و خارجی است. خانه گلشن در حال حاضر توسط شرکت تعاونی دهیاری های میبد و با همکاری فرمانداری و اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان در حال مرمت می باشد که مراحل پایانی کار خود را می گذراند و در آینده ای نزدیک افتتاح خواهد شد.

هتل-گلشن-دهیاری-های-میبدبرای دیدن تصویر با اندازه واقعی بر روی عکس کلیک کنید.