یک ماتریس با ۴ خانه در نظر بگیرید محور بالای این ماتریس اهمیت است و محور کناری این ماتریس فوریت. و کارهای ما می تونند اهمیت پایین و یا اهمیت بالا و فوریت بالا و یا فوریت پایین داشته باشند.

ماتریس-اهمیت-و-فوریتاولین سلول کارهایی هستند که اهمیت پایینی دارند ولی فوریت بالایی دارند مثل پرداخت قبض گاز، برق، تلفن و موبایل. اینها کارهایی هستند که باید فوری بهشون رسیدگی کنیم وگرنه قطع میشه ولی کارهای مهمی نیستند. چرا مهم نیستند؟ چون کمک خیلی زیادی به شما نمی کنند که به اهدافتون برسید. به این سلول، سلول اختالات می گوییم. سعی کنید این جور کارها رو به دیگران واگذار کنید و خودتون درگیر این جور کارها نکنید چرا که شما کارهای مهمتری برای انجام دادن دارید.

دومین سلول کارهایی هستند که هم اهمیت بالایی دارند و هم فوریت بالایی دارند. مثل اینکه بچه تون بیمار شده. هم برای شما مهمه و هم خیلی فوری باید بهش رسیدگی کنید یا اینکه مدیرتون از شما گزارشی خواسته که باید در یک زمان خاصی این گزارش آماده باشه این کاریه که مهمه و برای شما فوری هم هست. این جور کارها رو باید خودتون بهش رسیدگی کنید. این سلول رو اصطلاحا بنام دل مشغولی یا سلول اهداف مهم می گوییم. کارهایی در این سلول جا داره که انجام دادنشون برای شما بسیار حیاتی است. سعی کنید کارهایی که انجام می دهید
اول نگاه کنید که آیا در این سلول جای می گیرند یا خیر. اگر در این سلول جای نمی گیرند ببینید آیا کاری دارید با اهمیت و فوریت مهمتر که اول آن را انجام بدهید یا نه. اگر نه به سراغ اون کار برید.

سومین سلول کارهایی هستند که هم اهمیت پایین و هم فوریت پایینی دارند کارهایی که نه مهم هستند و نه فوری هستند مثل دیدن تلویزیون یا رفتن به سایت فیسبوک و چک کردن آخرین وضعیت دوستانمون و یا چک کردن و ایمیل و غیره. اینها کارهایی هستند که اصا مهم نیستند و اصا فوری نیستند. این کارها رو نه اینکه هیچ وقت انجام ندهیم وقتی انجام بدهیم که کارهای با اهمیت و با فوریت بالا انجام شده باشد.

چهارمین سلول کارهایی در آن جا دارد که فوریت پایینی دارند ولی اهمیت بالایی دارند. شاید شما فکر کرده باشید سلول دوم مهمترین سلول است ولی مهمترین سلول این ماتریس کارهایی هستندکه فوریت پایینی دارند ولی اهمیت بالایی دارند. مثل یادگیری، ورزش کردن. این سلول شما رو برای آینده آماده می کند. شما اگر امروز برای کارهای مهم که هنوز به فوریت نرسیده اند وقت نگذارید در آینده سلول کارهای پر اهمیت و با فوریت بالاتون بیش از حد بزرگ میشود و شما نمی تونید به آنها رسیدگی کنید برای همین حتما باید به این سلول اهمیت زیادی بدهید. کارهایی که مهم هستند ولی فوریت کمی دارند برای همیشه آنها را کنار نگذاریم وقت هایی هم اختصاص بدهیم برای اینکه به اون کارها هم رسیدگی کنیم.

FacebookTwitterGoogle+اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *