تاریخچه شرکت

تاریخچه شرکت تعاونی دهیاری های شهرستان میبد


شرکت تعاونی دهیاری های شهرستان میبد در اواخر سال ۱۳۸۴ به شماره ۷۰۱ و عضویت ۹ دهیاری از بخش مرکزی در اداره ثبت اسناد و املاک شهرستان میبد به ثبت رسید.

با توجه به اینکه در آغاز راه با مشکلاتی از جمله کمبود اعتبارات دهیاریها و عدم توانایی دهیاریها در جهت سرمایه گذاری و توسعه شرکت روبرو بود در ادامه راه ضمن اجرای قانون برنامه پنجم توسعه و توجه بیشتر به روستاها با پشت سر گذاشتن موانع و مشکلات و حمایت های دفتر امور روستایی و تعامل دهیاری ها و مسئولین شهرستان توانست اقدامات خوبی در جهت رونق بخشیدن و توسعه این شرکت انجام گرفت.

از زمان شروع فعالیت شرکت تا پایان سال ۱۳۸۷  عملا اقدامات مناسبی انجام نشد و در سال ۱۳۸۸ ضمن هماهنگی بیشتر دفتر امور روستایی و تعامل بیشتر دهیاران، بخشداری مرکزی و فرمانداری شهرستان ضمن انعقاد تفاهم نامه با دهیاران و حوزه بخش نسبت به واگذاری امور ساخت و ساز روستاها به شرکت به صورت کارگزاری انجام شد و همچنین نسبت به تجمیع ماشین آلات دهیاریها و تحویل آن به شرکت ضمن رعایت ضوابط قانونی به عنوان تامین سرمایه و خرید سهام توسط دهیاری های عضو اقدام گردید.

در سال ۱۳۸۹ با حمایت دفتر امور روستایی و همکاری دفتر فنی استانداری نسبت به واگذاری مدیریت متمرکز معادن شن و ماسه و خاک رس شهرستان به شرکت اقدام شد.

a17

همچنین طی سالهای ۸۸ تا ۹۰ با توجه به اینکه واگذاری ماشین آلات دهیاریها به شرکت انجام شده بود و ماشین آلات دهیاریها کارایی لازم در سطح روستاها نداشت این شرکت نسبت به خرید تعدادی ماشین آلات سنگین اقدام نمود.

از سال ۱۳۹۰ این شرکت در زمینه اجرای کامل پروژه های عمرانی دهیاریها و ارائه کلیه خدمات فنی مهندسی و طراحی و امور خدمات ساخت و ساز و همچنین نسبت به سرمایه گذاری واحد تولیدی قطعات بتنی و تولید اقدام نمود.

DSC_0067

از سال ۱۳۹۱ شرکت در زمینه واحد تولیدی شن و ماسه و بتن سرمایه گذاری نموده که در اوایل سال ۱۳۹۳ به بهره برداری رسیده است و از این طریق نسبت به تامین مصالح پروژه های عمرانی در سطح شهرستان شامل شن و ماسه و بتن، قطعات بتنی شامل کف فرش و انواع سنگ جدول، انواع فونداسیون پایه روشنایی اقدام نموده است.

    کارگاه شن و ماسه دهیاری های میبد

کارگاه شن و ماسه دهیاری های میبد

این شرکت از سال ۱۳۹۳ نیز در زمینه امور گردشگری فعالیت نموده که از جمله مرمت و بازسازی خانه تاریخی گلشن میبد ضمن همکاری با فرمانداری شهرستان و میراث فرهنگی شهرستان و تغییر کاربری آن به هتل رستوران سنتی گلشن اقدام گردید همچنین همکاری با فرمانداری در زمینه بهسازی برج کبوترخانه و احداث نمایشگاه صنایع دستی شهرستان از دیگر موارد سرمایه گذاری در امور گردشگری بوده است.

 مرمت خانه گلشن و تغییر کاربری آن به هتل رستوران سنتی گلشن

مرمت خانه گلشن و تغییر کاربری آن به هتل رستوران سنتی گلشن

از دیگر اقدامات مربوط به صنعت گردشگری تعمیر و بازسازی اتوبوس قدیمی ماک و راه اندازی یواش تور «میبد گردی» شهرستان می باشد.

میبد گردی با یواش تور

میبد گردی با یواش تور

با این حال شرکت تعاونی دهیاری های شهرستان میبد با راه اندازی آن در سال ۱۳۸۸ با یک نفر نیرو به عنوان مدیر عامل در حال حاضر با مجموعه کامل شامل واحدهای عمران، فنی، خدمات روستایی، معادن، تولیدی شن و ماسه و بتن و قطعات بتنی، خدمات گردشگری و با اشتغالزایی ۳۲ نفر در حال فعالیت می باشد.