معرفی روستای حجت آباد


عکس

معرفی دهیار

 سید-ابوالقاسم-حسینی

نام و نام خانوادگی دهیار

سید ابوالقاسم حسینی

میزان تحصیلات

فوق لیسانس حقوق

سابقه دهیاری

۱۴ سال

تلفن دهیاری

 ۳۲۳۷۳۰۳۰

شماره همراه

۰۹۱۳۱۵۲۹۴۴۷

 

ردیف

شناسنامه روستا

۱
نام روستا و وجه تسمیه آن
حجت آباد
۲
تابعیت تقسیماتی(دهستان، بخش، شهرستان، استان)
دهستان شهداء بخش مرکزی شهرستان میبد- استان یزد
۳
موقعیت جغرافیایی و وضعیت جغرافیایی روستا
جنوب غرب شهرستان میبد
۴
سابقه سکونت و تاریخچه شکل گیری روستا
۴۰۰ سال
۵
فاصله روستا از سایر روستاهای همجوار و مراکز دهستان، بخش و نوع راههای روستایی
همجوار روستای محمدآباد و ۸ کیلومتری مرکز دهستان
۶
امکانات روستا (آموزشی، اداری، بهداشتی و درمانی، بازرگانی، خدماتی و…)
دبستان شهید رنجبر- خانه بهداشت بنیاد پانزدهم خرداد- خانه ترویج امام خمینی(ره)
۷
طرح هادی روستا و سابقه اجرای آن
دارد ۹ سال
۸
نقشه حریم و محدوده روستا بر اساس طرح هادی
حریم بر محدوده منطبق است
۹
اطلاعات جمعیتی، قومی و اجتماعی روستا
۹۰ درصد بومی و ساکن روستا
۱۰
نام مزارع و مکانهای تابعه روستا
صحرای گیلان
۱۱
نام روستا در فهرست سرشماری مرکز آمار ایران
حجت آباد
۱۲
نام نهایی روستا براساس طرح یکسان سازی نام عناصر و واحدهای تقسیمات کشوری
حجت آباد
۱۳
حدود و ثغور روستا بر اساس محدوده ثبتی و عرفی ( بر اساس نقشه طرح هادی)
از شمال: جهان آباد- ازجنوب: اراضی ملی- ازغرب: محمدآباد- ازشرق: شهرک صنعتی
۱۴
نوع فعالیت ساکنن روستا ( اعم از کشاورزی، دامداری، باغداری، خدماتی و …)
کشاورزی ، دامداری و باغداری
۱۵
نام پیشنهادی جهت نامگذاری نقطه به عنوان روستا و دلایل توجیهی نامگذاری و انطباق موضوع با مفاد دستور العمل نامگذاری
۱۶
سابقه فعالیت شورای اسلامی روستا
از ابتدای تشکیل شوراهای اسلامی.
۱۷
ویژگیهای طبیعی روستا (پوشش گیاهی، منابع آب، اقلیم و آب و هوای منطقه)
دست کاشت- آب زیرزمینی- آب و هوای گرم و خشک
۱۸
موقعیت روستا نسبت به حریم نزدیکترین شهر
۱۰ کیلومتر
۱۹
نام دیگر روستا یا نام محلی (بر اساس تلفظ لفظی)
۲۰
انطباق شرایط روستا با ماده ۲ قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری و تبصره ذیل آن
 

اعضاء شورای اسلامی روستای حجت آباد دهستان شهداء بخش مرکزی

نام و نام خانوادگی

سمت

محمد حسن کارگر

رئیس

غلامرضا رنجبر

نایب رئیس

مهدی صادقی

منشی

معرفی روستای حجت آباد

آبادی های ارگ نارین قلعه میبد در جبهه شمالی و جنوبی و بر اساس میزان آب دهی قنات مجموعه، بنا شده و توسعه یافته اند. این آبادی ها دوره های مختلف شهرسازی ایرانی را به خود تجربه کرده و مدل های مختلفی را به تصویر می کشد. از شار ایرانی به صورت مرکز محله ارگانیک تا شهرسازی شطرنجی بر مدار آب و قنات می باشد.

روستای حجت آباد از توابع بخش مرکزی میبد با جمعیت ۸۵۰ نفر در فاصله ۱۰ کیلومتری جنوبی شهرستان میبد واقع شده است. وجه تسمیه و علت نامگذاری روستا را با توجه به نقل از پیران قدیمی چنین می باشد که این روستا توسط شخصی به نام مشیرالممالک پایه ریزی و بنیان شده است که این شخص با توجه به ارادت خاص به خاندان اهل بیت و همچنین حضرت صاحب الزمان (عج) (حجت) بنام حجت آباد بنا نهاده نموده است. و این شخص مالک سه آبادی در استان یزد بوده است که به ترتیب حجت آباد سُفلی، حجت آباد عُلیا، و حجت آباد پشت کوه می باشد و این شخص این سه آبادی را به احترام حضرت حجت به نام حجت آباد نامگذاری نموده و از هر روستا یک شبانه روز آب قنات آن را وقف نموده است که هر ساله در روز میلاد حضرت صاحب الزمان (عج) در محل روستای حجت آباد علیا که در قدیم مسیر جاده ری کرمان بوده است غذای فراوان از درآمد یک شبانه روز سه آبادی تهیه می گردیده است و از کاروانهای عبوری از این مسیر پذیرایی می شده است که این رسم و رسوم در حال حاضر به فراموشی رفته و یا اینکه موارد هزینه آن به شیوه دیگر انجام می شود.

نمایی-هوایی-روستای-حجت-آباد-عکس-الیاس-دهقانی-(4)

پیشینه تاریخی این روستا که قبل از شکل گیری حجت آباد توسط مشیر محلی به نام گیلان (گیلون) وجود داشته که آثاری از وجود  یک آبادی در قدیم بوده است که در اثر طوفان و حرکت شن های روان به زیر خاک رفته و محو شده است و پس از آن قریب ۲۰۰ سال پیش آبادی جدیدی به نام حجت آباد بنا شده است.

بنیانگذار این روستا در هنگام استقرار روستا محلی را به عنوان مرکز روستا که یک طرف اراضی کشاورزی واقع شده و یک طرف سکونتگاهها و در مرکز اصلی روستا مسجد جامع، آب انبار حسینیه، حمام و مجموعه باغ مشیر واقع شده است که در حال حاضر بخشی از این آثار تخریب شده است.

آنچه که مشخص است این روستا با ساختار خطی و شطرنجی و بر اساس قدرت آبدهی قنات احداث و بزرگتر از روستای همجوار بنا شده و طرح روستا به صورت خانه های هم طرح و هم تیپ، بنا شده است.

نمایی-هوایی-روستای-حجت-آباد-عکس-الیاس-دهقانی-(2)

مرکز محله اصلی حجت آباد در دوران پهلوی شکل گرفته و شامل عناصر ضروری محله است. این مجموعه تعدادی خانه در کنار یک گذر خطی داشته که برابر با تعداد تخته های کشاورزی و اراضی موجود می باشند به عبارتی یک نظام ارباب رعیتی بر مجموعه حاکم بوده که هر کشاورز ساکن در یک خانه و رعیت یک محدوده کشاورزی خاص است. مدیریت مجموعه نیز صاحب درآمد حاصل از کشاورزی بوده است. این مجموعه دارای یک نقطه عطف می باشد.

نمای-کلی-حجت-آباد

نقطه عطف این مجموعه که در مرکز محله آن و در نقطه تقاطع محورهای زندگی آب و کل پلان شهری حجت آباد واقع شده است باغ مشیر می باشد. باغ مشیر ساخته شده از یک خانه و چند باغ بزرگ است که در وسط پلان شهری حجت آباد چون نگینی زیبا و بزرگ خودنمایی می کرده است. فضایی ترکیبی از معماری سنتی خانه های ایرانی و نظام باغ سازی ارگانیک در دل کویر، که هم منظر زیبایی داشته و محل رفت و آمد بزرگان زیادی بوده است. این بنا به صورت خطی در راستای باغات گسترش یافته و عملکرد اقامت موقت و بازارچه کوچک نیز بخشی از آن بوده است. ساباط مرکزی بر روی محور اصلی آب و به عنوان دروازه ورود بر مجموعه احداث شده و خودنمایی می کرده است. این مجموعه یکی از مجموعه های تحت مالکیت مشیر الممالک در خطه کویری یزد است که گوشه ای از بهشت را در کویر به تصویری می کشیده و توان و ظرفیت بازسازی و احیای مجدد این مجموعه نادر و ناب را دارا می باشد. ساختار کلی ابنیه موجود در این بافت سالم و پا برجا بوده و با طرح تملیک مناسب و بازسازی می تواند یکی از مراکز شاخص گردشگری در قلب کویر ایران باشد.

از جمله بناهای تاریخی روستا می توان به مجموعه ی باغ مشیر، کارونسرا، خانه کد خدا و بافت قدیم روستا اشاره نمود و همچنین شیوه معماری بسیار زیبا و مناسب در بافت قدیم از جذابیت بیشتری برخوردار می باشد.

با توجه به موقعیت جغرافیایی و مکانی، این روستا دارای آب و هوای گرم و خشک می باشد که در سالهای اخیر به دلیل پایین رفتن عمق آب و خشک شدن قنات روستا و همچنین ایجاد چاه نیمه عمیق و عمیق دچار کم آبی زیادی شده است که کشاورزی روستا را تحت تاثیر قرار داده است و با توجه به اینکه شغل همه مردم روستا در قدیم کشاورزی و دامپروری سنتی بوده است، و خشکسالی های پی در پی موجب شده است تا مردم روستا به دلیل مشکلات اقتصادی و معیشتی خود مهاجرت نمایند. در این راستا در دو دهه اخیر با احداث شهرک صنعتی جهان آباد شهرستان در کنار این روستا علیرغم آلایندگی و مشکلات آلودگی آب و هوای منطقه، در عین حال اشتغالزایی بسیار خوبی برای مردم این روستا داشته است و موجب مهاجرت معکوس و برگشت مردم به این روستا شده است .

امکانات موجود روستا شامل خانه بهداشت، مدرسه دبستان، مسجد، کتابخانه، ورزشگاه، پارک، باجه پست بانک، آب شرب بهداشتی لوله کشی، گاز شهری، برق و مخابرات برخوردار می باشند و همچنین معابر اصلی روستا و اکثر معابر فرعی آن آسفالت می باشد و با توجه به اینکه محور اصلی و ارتباطی میبد و اردکان به یزد از کنار این روستا عبور می کند امتیاز خوبی از نظر موقعیت مکانی برخوردار می باشد.

در بخش تولیدات کشاورزی روستا می توان به محصولاتی مانندگندم و جو، چغندر خوراکی و شلغم اشاره نمود. محصولات صیفی نیز شامل مجدی، هندوانه و خربزه و محصولات باغی شامل انار و پسته می باشد.

باغات-روستای-حجت-آباد

کوچه باغ روستای حجت آباد بخش مرکزی میبد